“Φάουστ του Γκαίτε” (επανέκδοση 2020, εικόνα εξωφύλλου του λιθογράφου J. M. Rogier 1885)
Κλασικό έμμετρο έργο με αρχαιοελληνικά τραγικά στοιχεία.
Ο Φάουστ, ο ήρωας, συμμαχεί με τον Μεφιστοφελή (θείος του ήταν ο σατανάς) και ζει την εξουσία, τη βία, τον πόλεμο και άλλες καταστάσεις στο έπακρο, μέχρι που οδηγείται στη μοναξιά. Τελικά συνειδητοποιεί ότι η αγάπη είναι αυτή που φέρνει γαλήνη στην ψυχή.
Η μετάφραση των 12.111 στίχων έγινε από τον Π. Μάρκαρη, ο οποίος έγραψε την Εισαγωγή και τα σχόλια. Η ανάγνωση του βιβλίου δεν είναι συνεχής. Υπάρχουν σημεία που χρειάζονται επανανάγνωση και διευκρινίσεις.
Το προτείνω σε όποιον θέλει να έχει δίπλα του έναν ξεχωριστό φίλο για μεγάλο χρονικό διάστημα.
![](https://vivlio-life.gr/wp-content/uploads/2023/01/φάουστ-γκαίτε.jpg)
No comments!
There are no comments yet, but you can be first to comment this article.